Странице

среда, 30. новембар 2011.

Igračke iz Kockice

Bliži se decembar, mesec kada se igračke kupuju više nego obično  i kada je Deda Mrazu potrebno pomoći da pripremi poklone. Kako igračke definitivno ne služe samo za zabavu, već su i odlično sredstvo za podsticanje razvoja raznih sposobnosti, jasno je da je potrebno izdvojiti vreme i obratiti posebnu pažnju na odabir kvalitetne i korisne igračke.
Pored toga što treba da bude bezbedna i da odgovara uzrastu deteta, dobra igračka bi trebala da mu omogući da samo pravi i kreira igru, da podsiče razvoj fine ili krupne motorike, da razvija kreativnost i maštovitost.
Igračke su i odlično sredstvo za podsticanje sposobnosti opažanja, koncentracije i učenja, od onih početnih za učenje vrsta životinja, boja, oblika, slova, brojeva - pa do komplikovanijih i složenijih za stariji uzrast.

A baš takve igračke, poštujući sve zahteve koje dobra igračka treba da ima, prave vredne ruke zaposlenih u Kockici iz Subotice, radionici za izradu ekoloških drvenih igračaka.

Krupna motorika

Zima je vreme kada deca provode manje vremena napolju nego obično, pa ne treba zapostaviti podsticaj razvoja krupne motorike. Rekviziti sa kojima se u tu svrhu najčešće "družimo" ovih dana su hodalica polukugle i bubamara penjalica.
Hodalica polukugla je igračka namenjena razvoju ravnoteže. Sastoji se od dve drvene polulopte, na kojima dete stoji, držeće ih kanapima u ruci i pokušavajući da hoda. Kugle se mogu okrenuti na stranu po izboru. Zabava i smeh zagarantovani dok se tehnika ne savlada, što i nije baš lako. A kad se hod na ovim kuglama uvežba, mogu se organizovati i mini takmičenja u brzini hodanja, ili vremenu ostajanja na njima.


Ogili i jutarnja gimnastika: vežbe ravnoteže
 uz pomoć hodalice - polukugle

Bubamara penjalica je odlična igračka rekvizit za vežbanje mišića leđa i ruku. Sastoji se od drvenog dela - bubamare i dva kanapa, čijim razvlačenjem se postiže kretanje, tj. penjaje bubamare. Drugi kraj kanapa je potrebno zakačiti negde, a moguća je i igra u paru, gde jedan od učesnika pridržava jedan kraj kanapa.


Bubamara penjalica

Opažanje


Piramida, valjci - stepenice, kruška provlačilica i brojčana slagalica

Piramida i stepenice su igračke koje koristimo za podsticanje razvoja opažanja.
Piramida je namenjena deci uzrasta od godinu dana i zahteva razlikovanje delova po dimenzijama i slaganje od najvećeg dela ka najmanjem.
Stepenice se sastoje od 16 valjaka, grupisanih po boji i veličini i postolja u koji se ti valjci smeštaju. Odlično su sredstvo za uočavanje i upoređivanje veličina. Tokom slaganja, detetu se mogu postavljati pitanja vezana za osobine valjaka. Npr. pitanjem da li je žuti valjak veliki ili mali, pokazati da bilo koji odgovor može biti tačan i da zavisi od veličine valjka sa kojim se upoređuje.

Postoji veliki broj igračaka koje se proizvode u Kockici, a koje su istovremeno i zabavne i edukativne.
Osim kvaliteta izrade, odlikuje ih i pristupačna cena. O trajnosti i prednosti u odnosu na plastične, nepotrebno je govoriti.

Naš Deda Mraz zna gde se mogu naći dobre igračke i  snabdeva se u Kockici :-)
A šta smo poželeli, videćete u nekom narednom postu....






понедељак, 28. новембар 2011.

Crteži: Sneško Belić

Crtež Sneška Belića, nastao crtanjem higijenskim štapićima i otiskivanjem.

Sneško Belić


Na poslužavnik, koji je za ovu priliku imao ulogu slikarskog platna, komadićem sunđera smo najpre naneli belu akrilnu boju.
Zatim je usledilo crtanje higijenskim štapićima po pripremljenoj površini.
Kada je crtež bio gotov, na njega smo otisnuli plavi hamer odgovarajućih dimenzija.

Kada se hamer pažljivo "odlepi", dobija se otisak - poput odraza u ogledalu, u odnosu na originalni crtež.




Napomena: akrilna boja se lako skida i pere dok je vlažna.
Kada se osuši postaje vodootporna.


субота, 26. новембар 2011.

Prva pahulja

Ne, nije još pao prvi sneg, samo nas je ove godine predpraznično raspoloženje "uhvatilo" nešto ranije nego obično.
Napravili smo veliku pahulju, koja je po želji dece, morala da bude šarena - tako da sad naša pahulja više priziva proleće nego zimu :-)



Velika pahulja


Kada sam je prvi put pravila pre dve godine, trebalo mi je dosta vremena i dešifrovanja oskudnih uputstava nađenih na internetu za njenu izradu.
Ovoga puta, sečenjem više listova odjednom isključivo uz pomoć skalpela i zahvaljujući pomoći malenih ručica u dodavanju selotejpa, pahulja je napravljena za petnestak minuta.

Postupak izrade

Postupak izrade:

1. Potrebno je 6 papira A4 formata, selotejp, lenjir, skalpel

2. A4 papir saviti tako da se dobije kvadrat. Suvišni deo odseći skalpelom, najbrže je ako se to uradi odjednom za svih šest papira

3. Kvadratni papir presaviti po dijagonali.

4. Još jednom presaviti po dijagonali. Seći po linijama kao što je prikazano na slici 4, skoro (recimo pola cm) do same ivice. Značajno se dobija na vremenu ako se umesto makaza koristi skalpel.

5. Otvoriti papir pažljivo

6. Spojiti suprotne krajeve i zalepiti ih selotejpom.

7. Sledeća dva kraja spojiti ali sa suprotne strane, i tako raditi naizmenično. Na slici je prikazano spajanje od spolja ka unutra, ali je lakše obrnuto.

8. Gotova je jedna "latica" pahulje. Isti postupak ponoviti sa ostalim papirima.

9. Gotovi delovi su međusobno pričvršćeni uz pomoć heftalice.



четвртак, 24. новембар 2011.

Čarobna snežna kugla


Sećate li se onih bajkovitih kugli u kojima pada sneg kada se promućkaju?

Jednu, poput tih, smo napravili u "kućnoj varijanti".
U nju smo "zarobili" Deda Mraza i naravno - sneg.





Za izradu je korišćena teglica od bebi hrane, figura Deda Mraza, zatvarač za postolje i šljokice.
Sve je lepljeno silikonom, tj. pištoljem za vruće lepljenje.



Potreban materijal

Ideja je preuzeta sa sajta Chilhood101, gde možete videti i detaljnije uputstvo.




среда, 23. новембар 2011.

Pisma za Deda Mraza

Deca sa nestrpljenjem očekuju prvi sneg. I Deda Mraza. I naravno poklone..
Još uvek veruju  u novogodišnju čaroliju.
Rado slušaju priče o Laponiji, irvasima, Deda Mrazu i patuljcima koji  mu pomažu da pripremi poklone.


Pisma za Deda Mraza: Mili, Lili i Ogili

Pisali smo Deda Mrazu. Zapravo, poslali smo mu čestitke...
Čestitke su deca pravila birajući isečene sličice iz jednog kataloga igračaka.
Devojke su se potrudile da svoje džakove napune do vrha :-)
Ogili je izabrao vozila koja ga zanimaju.
Lili je u unutrašnjosti čestitki napisala imena  - "da Deda Mraz ne pogreši".

I uopšte nema dileme: Deda Mraz postoji i doneće poklone "jer smo bili dobri"!
 :-)

среда, 9. новембар 2011.

Matematika u kuhinji

Sa Sajma knjiga smo se vratili, pored ostalog, i sa jednim sjajnim priručnikom za roditelje i vaspitače "Matiš za najmlađe". Knjiga sadrži opise aktivnosti i igara, koji na jednostavan, zanimljiv i razumljiv način približavaju matematiku najmlađima, a ujedno podsećaju odrasle da je matematika i te kako prisutna u svakodnevnom životu.



Sa sprovođenjem ideja iz ove knjige započeli smo u kuhinji.
Poznato je koliko mališani vole da pomažu u kuvanju. A još ako im se dopusti da budu "glavni kuvari", uživanciji nema kraja :-)
Kako sam odlučila da im prepustim kuhinju na neko vreme, odabrala sam recept za nešto što se ne jede, ali je korisno za finu motoriku, a to je pravljenje domaćeg plastelina.

Plastelin smo pravili  po sledećem receptu:
1 1/2 šolja brašna, 1/2 šolje soli, 40 grama limuntusa, 1 šolja vode i 5 kašika ulja se zamese u homogenu masu. Dobijena masa se podeli u željeni broj delova, koji se potom oboje prehrambenom bojom.

I eto matematike: i merenje, i razlomci i upoređivanje veličina - sve u jednom receptu!

Najpre su sve sastojke odmerili i sipali u identične posude, da bismo mogli da uporedimo količine. A onda smo "analizirali": da li je više jedan i po, jedan ili pola; da li je veća količina jedna šolja ili pet kašika...

A kad je plastelin umešen, na red je stiglo deljenje. Iako spada u računsku operaciju koja se uči u nižim razredima osnovne škole, zanimljivo je koliko je deljenje deci blisko. Naročito, predpostavljam, u porodicama sa više dece. Tu je lako i deljenje "nedeljivih" brojeva (čitaj slatkiša), gde ostatak uvek ide onome ko deli ;-)
Da bi obojili testo, najpre smo ga izdelili: najpre na dva, pa na tri, pa na četiri dela. A onda smo ga opet sastavili i izdelili na deset delova.


Deljenje na ne baš jednake delove :-)

Usledilo je bojenje i pravljenje "tortica".
Tortice su poslužile da Lili ponovi vezi između zapisa broja i količine. Na svaku od njih smo zalepili nalepnicu od 1-10, a njen zadatak je bio da postavi odgovarajući broj svećica. I Mili i Ogili su pomagali, pa su se kod nekih tortica "zabrojali" :-)

Ubrzo su stigli i plišani drugari, da proslave rođendane....



Knjiga "Matiš za najmlađe" sadrži još mnoštvo ideja vezanih za upoznavanje sa važnim matematičkim pojmovima u svakodnevnom životu. Podeljena je na poglavlja: matematika je svuda u kući, pravimo knjigu ličnih podataka, kalendarska matematika, matematika u pokretu, životinje i brojevi, umetničke veštine za koje je potrebna matematika, igre i matematika, brojalice i priče o brojevima.

Izdavač ovog odličnog i inspirativnog priručnika je Sil books.


уторак, 1. новембар 2011.

Najlepše bojice


"Sad imamo najlepše bojice na svetu!" - rekla su deca kada su videla rezultat reciklaže voštanih boja i uljanih pastela.



Reciklirane voštane bojice

Reciklirane voštane bojice

Recikliranje voštanih boja je, rekla bih, jedna od popularnih aktivnosti "crafty" mama na internetu.
Vremenom smo i mi sakupili zavidnu količinu polomljenih i istrošenih bojica. Doduše, imali smo i pomoć u tome :-)
A kada sam nabavila i lep kalup, više nije bilo dileme da ćemo ih reciklirati. Lili se malo bunila, jer su joj ovi ostaci od bojica među omiljenima za crtanje... Jer, kako kaže, baš takve bojice ima u vrtiću...
Tek kad sam joj "obećala" da će nove biti lepše od vrtićkih, pristala je.



Postupak reciklaže je jednostavan: izlomljene bojice smo stavili u silikonski kalup, a zatim u rernu na 120 stepeni nekih desetak minuta. Kada se boje istope i izvade iz rerne, potrebno je još petnaestak minuta da se ohlade i stegnu. Iz silikonskog kalupa ih je veoma lako izvaditi.

Da li su praktične za crtanje, nije toliko bitno...
Važno je da su lepe :-)


Slične "recepte" za recikliranje voštanih boja možete naći i kod Škrabalice i Ninočke.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...