Странице

уторак, 28. јун 2011.

Da li ste za sladoled?

Ako je odgovor da, dajte deci boje i papir u ruke i naslikajte sladoled ili neku letnju poslasticu.


Ideje iz knjige
 365 stvari koje možete sami da napravite i uradite

I ovog puta jednog učesnika očekuje nagrada izdavačke kuće Enco book.
Nagrada će biti mala Bambova vežbanka za predškolce (za uzrast od 3-6 godina).

Dakle, uslovi su:


Tema: Letnja poslastica

Tehnika: slobodan izbor

Pomoć starije osobe: naravno dozvoljena, naročito ako je potrebno i seckanje makazama 

Uzrast učesnika: najmlađi, mlađi,..., stariji predškolci

Nagrada: jedan od učesnika će biti nagrađen od strane izdavačke kuće Enco Book

Fotografije radova vaših mališana šaljite na mail: TriPutaMama@gmail.com do 3. jula 2011.

Srećno! 

уторак, 21. јун 2011.

Voda u službi nauke

Leto je stiglo, pa vodu, osim za kupanje u bazenu, obilato koristimo u i raznim igrama.
I ne samo da se igramo, već i da eksperimentišemo i učimo ;-)

Najpre smo naučili kako se pravi led, a onda počeli da eksperimentišemo.

I Kako podići kocku leda iz čaše uz pomoć konca:

Kako izvaditi led iz čaše uz pomoć konca


Ideja: u čašu sipati vodu i staviti kocku leda. Deci ponuditi par predmeta da izvade led (npr: kašičicu, čačkalicu, slamku i obavezno konac i so).  Prvo će pokušati kašičicom - i uspeti. A onda im uzmite kašičicu i recite da pokušaju uz pomoć drugog predmeta...Pokušaji će biti neuspešni.
Na kraju im pokažite trik: posolite led, spustite konac i brojite (mi do deset pa u krug, oko tridesetak sekundi je potrebno da so rastopi led i da se konac zalepi za led). Podignite konac i oho, led je tu!

Ovo im se toliko dopalo da su ponavljali postupak bezbroj puta, voda je postala toliko slana da se led topio brzinom svetlosti :-)


II Šta upija vodu a šta ne:


U posudu za led staviti različite predmete - one koji upijaju vodu (papirni ubrus, novine, vatu, sunđer, parče tekstila,...) i one koji ne upijaju (drvene kocke, plastične predmete, kamenčić,...). Dati detetu pipetu ili malu kašičicu da sipa vodu (par kapi) i pitati ga da predvidi da li će taj predmet upiti vodu ili ne...

III Šta se topi u vodi:

Ovaj ogled smo probali sa jestivim namirnicama: kocka šećera, grumen soli, proso, laneno seme, ovsene pahuljice... Za svaku namirnicu smo pripremiti posebnu čašu i pogađali da li će se istopiti. A posle i pričali o ukusima jer su hteli i da probaju ;-)

IV Da li se led brže topi u hladnoj ili toploj vodi:

Kockice leda i dve čaše vode, jedna sa toplom, druga sa hladnom.

V Šta tone, a šta pliva:

Ovo smo probali "stihijski", bez pripreme; deca su skupljala predmete iz dvorišta i isprobavala ubacujući ih u posudu sa vodom. "List pliva, kamen tone, latica ruže pliva, drvo tone, suva grančica pliva"...

Kasnije smo napravili čamce, stavili ih u "more" i isprobali: šta sve može da se stavi na njih a da ne potonu.



Kako se ovaj ogled može izvesti planski i na Montesori način, možete videti kod Nataše na blogu Leptir.

VI Vađenje vode šupljim posudama

Veliku posudu smo napunili vodom. Svi troje su dobili po koficu koju su trebali da napune, presipajući vodu šupljim plastičnim čašama iz velike posude. Čaše su imale od jedne do četiri pet rupa. Brzo su shvatili iz kojih se manje prosipa :-)

VII Ogled sa šišarkom

Šišarku, potpuno raširenih ljuspi smo stavili u čašu vode. Nakon sat vremena (i manje), šišarka se "skupila" - ljuspe su se zatvorile.


Šišarka: nakon sat vremena provedenih u vodi,
 ljuspe se zatvaraju



Ideje inspirisane sajtovima:

Kupanje

U subotu smo otvorili ovogodišnju sezonu kupanja, bazen je postavljen: radost, cika, vriska, zvuci brčkanja, bućkanja i prskanja vodom širili su se dedinim dvorištem.

Atmosfera - skoro kao na plaži :-)

Bazen

I sve bi bilo super kad bi u vodi mogli da ostanu ceo dan... Ali kako posle nekog vremena provedenog u vodi usne počinju da plave i zubi da cvokoću, a od namere da izađu iz bazena ni traga ni glasa, dovijali smo se kako da ih bez suza "izvučemo" iz vode.
I našli samo dva načina: prvi - pozvali ih na sladoled; drugi - ponudili im opet vodu za igranje. Uz pomoć kuhinjske četke, sunđera i šampona, Ogili je oprao svoje automobile, a devojke nestašnu Pipi Dugu Čarapu...

"All in one": Kada za lutku i autoperionica

A onda opet - pravac bazen!

недеља, 19. јун 2011.

Vulkan u dvorištu

Krajem maja nam je u poseti bila rođaka, koja se brinula da li će se na vreme vratiti kući, jer su privremeno bili obustavljeni letovi ka Skandinaviji zbog aktivnosti vulkana Grimsvetn na Islandu.

Priča o vulkanu je probudila Lilinu radoznalost, pa sam rešila da joj pokažem kako izgleda vulkanska erupcija. Nismo otišli na Island, već smo napravili jedan svoj sopstveni "vulkančić" ;-)


Naš vulkan, nešto veći od maslačka...

Ideja je iz knjige "Uvrnuta nauka i strava eksperimenti" (izdavač ProPolisPlus Books) koju smo pozajmili iz biblioteke. Većina eksperimenata iz knjige je namenjena starijoj deci (školskog uzrasta).

Za ovaj eksperiment je potrebno:
  • flaša - koristili smo staklenu od pola litra
  • soda bikarbona - veće pakovanje
  • sirće
  • levak
  • crvena boja


Flaša se do polovine napuni sodom bikarbonom. Oko flaše se od zemlje ili peska napravi brdašce - vulkan. Kroz levak se sipa sirće (mi smo ga obojili prehrambenom crvenom bojom). Potrebno je da se flaša napuni.
Izvadite levak i odmaknite se... Erupcija počinje!

Uputstvo iz knjige
 Uvrnuta nauka i strava eksperimenti

Šta se zapravo dešava: u međusobnoj reakciji sirće i soda bikarbona proizvode gas karbon-dioksid koji mešavinu izbacuje iz flaše.

петак, 10. јун 2011.

Montesori igrarije

Da se u potpunosti pridržavam principa i metoda Montesori pedagogije, ovaj post bi imao naziv "Na našim policama u maju...". Ovako, ovo su naše "igrarije", manje ili više u Montesori "stilu", kojima smo se bavili prethodnih dana.

I Aktivnosti iz svakodnevnog života :


Presipanje tečnosti iz jedne posude u drugu  je vežba u kojoj se veoma brzo vidi napredak u koordinaciji pokreta. Mili i Ogili su presipali iz malih teglica sa širim otvorom, dok su za Lili veći izazov  flaše koje imaju uži otvor od teglica. Za Mili i Ogilija je ovo izuzetno zabavna aktivnost, iako zahteva dosta koncentracije, kojom mogu dugo da se bave ( uz povremeno dosipanje tečnosti ;-)
Igru smo upotpunili učenjem značenja pojmova puno, prazno, pola...


Prebacivanje jagoda (od stiropora) uz pomoć hvataljke (Lili), odnosno uz pomoć kašike (Mili i Ogili):

Prebacivanje hvataljkom
Prebacivanje kašikom

Presipanje zrnevlja uz pomoć različitih "merica":



II Aktivnosti za razvoj čula


Tema je selo, posuda je napunjena pšenicom, tu su i domaće životinje, prirodne i veštačke biljke, traktor...


III Aktivnosti vezane za razvoj govorno jezičkih sposobnosti



  • Kartice- slike životinja za izmišljanje priča (slikane su pre nego što su postale kartice). Igramo je tako što se sa gomile kartica (okrenutih na naličje) uzima jedna. Izvučeni "lik" je glavni junak priče...Potom na scenu stupaju i ostali, u zavisnosti od redosleda izvlačenja... Na taj način priče dobijaju sasvim različite tokove dešavanja...


Knjige o životinjama koje smo čitali:


IV Matematika


Igra brojanja, ovaj put sa pilićima (više o igri možete pročitati ovde):


Igra nahrani piliće

Pokušaji sabiranja (igra za Lili):

Sabiranje

Pored ovih aktivnosti ponovo je bila veoma aktuelna i igračka 3D igra memorije - farma. Iako na njoj piše da je namenjena uzrastu 3+, veoma je korisna i za mlađi uzrast.


3D farma - igra memorije

Pakovanje je u obliku kutije za jaja, unutra se nalazi 10 različitih životinja i 10 jaja - tačnije 20 polovina jaja.

U uzrastu od godinu dana su je koristili kao korisnu taktilnu igračku: svaka životinja se sastoji od dva dela koja je potrebno spojiti. Podsticajna je za razvoj fine motorike, učenje naziva životinja, razlikovanje boja...
Pre nego što je napunila tri godine, Lili je mogla da je igra i po pravilima: naime kad se ispod svake polovine jajeta, sakrije polovina životinje, igra postaje klasična igra memorije - jedino specifična po tome što je trodimenzionalna.


Ovih dana, inspiraciju za većinu aktivnosti koje smo radili i koje su tek u planu, pronalazim na  sjajnom blogu Counting Coconuts.



субота, 4. јун 2011.

To nisu obične knjige...

"Veliki je ovaj svet, upoznaj ga!...to nisu obične knjige" - reči su dobrodošlice koje nam upućuje izdavač dečijih knjiga ProPolisPlus Books na svom sajtu.
A da su to zaista lepe, neobične i drugačije knjige uverili smo se i mi.

Kao uskršnji poklon, dobili smo tri zanimljive knjige - slikovnice.


Uskrs



Knjiga "Od baka do unuka - Uskrs - rukotvorine i igre" obiluje raznim kreativnim idejama i predlozima.
Počev od toga kako se boje i ukrašavaju jaja na prirodan način, kako ih je moguće dekorisati uz pomoć krep papira, voštanih boja, kanapa, tila, gaze, salveta...do ideja za kreativce:
  • kao napraviti šumu u kojoj na granama drveća rastu jaja
  • kako napraviti mozaik od ljuski jaja
  • kao napraviti razne maske i zeke
  • kao napraviti kokino carstvo
  • kao napraviti uskršnje korpice...
Iz ove knjige - slikovnice se može saznati ponešto i o običajima i verovanjima raznih naroda, kao na primer zašto deca u Engleskoj veruju da uskršnji zeka donosi jaja i krije ih po travi...
Osim toga knjiga sadrži i predloge i opise preko dvadeset dečijih igara. Većina igara je predviđena za igru dece u grupi.
Autori knjige, Ljilja Marjanovići Mirjana Martinović, su napisale jedan lep priručnik za mame, bake i vaspitače prepun ideja - kako deci kroz igru i stvaralaštvo preneti radost uskršnjih praznika.


Brojalice

Druga knjigu koju smo dobili je slikovnica Bro-ja-li-ce. Autor je Ljiljana Dubljević.
Ovo je zapravo zbirka od petnaest kratkih, vedrih i zanimljivih pesmica-brojalica pravilnog i jednostavnog ritma. Sadrži note, tako da se brojalice mogu izvoditi na jednom tonu ili pevati. "Od svake brojalice može da se isprede priča, smisli igra, napravi predstava, komponuje melodija, da bude podsticaj da se nešto više nauči o stvarnim životinjama i životinjama u basnama...dete koje voli da se igra i kreativni odrasli zajedno će iz ove knjige izvesti brojne aktivnosti u kojima će zajedano uživati."


Tatu i Patu u zemlji snova

Treća knjiga je "Tatu i Patu u zemlji snova". Neobična i nesvakidašnja, kako po sadržaju tako i po ilustracijama. Autori su Aino Havukainen i Sami Toivonen.
"Glavni junaci su braća Tatu i Patu, koji se ponekad ponašaju malo neobično. Rodom su iz Čudesije, gde se stvari rešavaju drugačije nego kod nas. Znatiželjno i sa oduševljenjem upoznaju naš divni svet, uvek orni za nove avanture."
U ovoj, trećoj knjizi u serijalu, braća imaju gošću: bebu devojčicu Satu koju je potrebno uspavati... I tu avanture počinju...

Ako je budete čitali deci, pripremite se da odgovarate na mnogobrojna pitanja, jer ova knjiga definitivno budi dečiju maštu i radoznalost...

четвртак, 2. јун 2011.

Uz pomoć štapa i kanapa...

Ovo je bukvalno igra "uz pomoć" štapa i kanapa. I to odlična za razvoj fine motorike.
Može se igrati unutra i napolju, mi smo je isprobali danas popodne i deci se baš dopala...



Potreban je autić na koji može da se priveže kanap i štap na koji se priveže i lepljivom trakom pričvrsti drugi  kraj kanapa. Dete sedne držeći štap i vrteći ga u rukama namotava kanap i samim tim privlači auto.
Za Lilin štap je korišćena olovka, a za Mili i Ogili kartonska tuba od aluminijumske folije (da bi im brže išlo namotavanje). Ako više dece učestvuje u igri, može se organizovati i trka autića.

Ideju sam "pozajmila" od pobednice našeg majskog likovnog konkursa, slučajno je videvši na sajtu deteplus.rs. Detaljnije možete pogledati ovde.

Inače, trenutno se na tom sajtu nalazi i Lilin rad na temu Radost. Kako je objasnila za nju je radost kada se igra sa drugom Markom :-) Za mesec jun tema im je snaga.